Når flere lægemidler med ensartet klinisk virkning er tilgængelige på markedet, er der mulighed for analog konkurrence. Det sker på baggrund af behandlingsvejledninger og eventuelle omkostningsanalyser fra Medicinrådet.
På baggrund af Medicinrådets behandlingsvejledning inkl. det kliniske sammenligningsgrundlag og en eventuelomkostningsanalyse gennemfører Amgros udbud.
Læs mere om udbudsprocessen i Amgros her.
Resultatet af udbuddene danner grundlaget for, at Medicinrådet udarbejder en lægemiddelrekommandation for et specifikt terapiområde.
Lægemiddelrekommandationen offentliggøres på Medicinrådets hjemmeside.
Sådan forløber processen
Fotograf: Anne-Li Engström
LÆS MERE
Prisforhandling og udbud
Amgros varetager indkøbet af stort set alle de lægemidler, de offentlige danske sygehuse bruger. Det er vores opgave at tilrettelægge udbud på lægemidler, så vi dækker sygehusenes behov samtidig med, at vi skærper konkurrencen mest muligt.
LÆS MEREGeneriske lægemidler
Når patentet på et lægemiddel ophører, og generiske eller biosimilære alternativer kommer på markedet, er det Amgros’ opgave at sikre den størst mulige konkurrence via udbud.
LÆS MEREEffektive skift af lægemidler
Amgros er i tæt samarbejde med regionerne – sygehusapoteker, lægemiddelkomiteer og kliniske farmakologer - med til at sikre, at nye lægemidler kommer hurtigt i brug som standardbehandling på hospitalerne. Og dermed hurtigt ud til patienterne. Sammen sikrer vi også, at regionerne så hurtigt som muligt kan høste besparelserne ved, at lægemidler har været igennem vores nationale udbud.
LÆS MEREKontakt
Trine Maria Roed
Teamleder
Jeg er ansvarlig for at lede og sikre prioritering, så vi får afstemt udbuddene i samarbejde med Medicinrådets sekretariat. Sammen med teamet er vi driverne på udbud på lægemidler, der indgår i Medicinrådets processer.